19 червня в Одесі відбулась конференція для представників громадських рад (ГР) Одеської області «Громадські ради – перший рік діяльності: підсумки, проблеми, перспективи», організована обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно з Одеським суспільним інститутом соціальних технологій за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні та за сприяння управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Одеської обласної державної адміністрації.
В рамках конференції представники громадських рад, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Одеської області проаналізували досвід, здобутки та актуальні проблеми діяльності громадських рад в регіоні, а також обговорили пакет пропозицій щодо вдосконалення нормативно-правової бази створення і діяльності громадських рад.
Зокрема, учасники конференції прийняли резолюцію, яка містить ряд пропозицій, спрямованих на подальше реформування та вдосконалення нормативно-правової бази, що регламентує діяльність громадських рад, і розвиток цього інституту громадянського суспільства в цілому.
Крім цього, представники ГР змогли також познайомитися і налагодити зв’язки зі своїми колегами з інших рад регіону і навіть – інших областей України.
Необхідно підкреслити, що конференція – лише фінальний захід проекту «Підвищення потенціалу громадських рад Одеської області», який виконується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно з Одеським суспільним інститутом соціальних технологій за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. В рамках проекту вже зроблено багато цікавого і корисного для громадських рад регіону. Так, розроблена нормативно-методична база у вигляді їх положень, регламентів та інструкцій щодо виконання основних функцій, надавалась консультаційно-методична допомога, проведена серія тренінгів для представників громадських рад та органів влади, а до кінця червня буде видано довідково-методичний посібник на кожен день.
РЕЗОЛЮЦІЯ КОНФЕРЕНЦІЇ
«Громадські ради – перший рік діяльності:
підсумки, проблеми та перспективи»
Учасники конференції «Громадські ради – перший рік діяльності: підсумки, проблеми та перспективи», яка проводиться Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом із Одеським суспільним інститутом соціальних технологій за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні та сприяння управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Одеської обласної державної адміністрації, відмічають, що в умовах сучасної суспільної трансформації саме громадські ради (ГР) відповідають вимогам «європеїзації» України. Адже через них як через форпост громадськості, діючий у безпосередній близькості до влади та в тісному контакті із нею, можна найбільш оперативно і конструктивно вирішувати питання захисту прав та інтересів населення.
Але ефективність діяльності ГР як інститутів дорадчої демократії залежить не тільки від дієздатності самих ГР, а й від умов, які створюють для їхньої діяльності відповідні органи влади, та від налагодження їхньої спільної роботи по вирішенню пріоритетних проблем громади. Тому і оцінювати треба ефективність спільної роботи влади і ГР.
Вважаємо, що створення системи ГР при органах виконавчої влади і місцевого самоврядування на усіх управлінських рівнях дозволить утворити своєрідний каркас, «ліси демократії» у будівлі влади, за допомогою яких можна дістатися будь-якого поверху влади та підтримувати її у належному стані, користуючись при цьому усіма іншими демократичними інструментами.
Враховуючи викладене, часники конференції рекомендують:
- Підтримати діяльність представників одеського регіону у складі робочих груп Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України щодо внесення змін і доповнень до Типового регламенту місцевої державної адміністрації, затвердженого Постановою КМУ від 11 грудня 1999 р. N 2263, з метою включення громадських рад у процес підготовки і прийняття державно-управлінських рішень, а також передбачити введення голів громадських рад до складу колегій.
- Привести типові Положення про територіальні підрозділи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із вимогами Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 та Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
- Внести зміни до Постанови № Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996, якими більш чітко визначити та регламентувати форми роботи громадських рад.
- Продовжити діяльність Коаліції громадських організацій, які ініціювали прийняття Постанови № 996 та здійснювали супровід процесу створення і становлення громадських рад в Україні. Коаліції зосередити увагу на вивченні та розповсюдженні корисного досвіду діяльності громадських рад, виданні методичних посібників та моніторинг чинної нормативно-правової бази, що забезпечує діяльність ГР.
- Підтримати пропозиції щодо обмеження кількісного складу громадських ради 40 особами, які мають обиратися на установчих зборах шляхом рейтингового голосування, або встановити для кількості членів ГР певний відсоток від числа учасників установчих зборів, наприклад, 30 відсотків.
- Провести Всеукраїнську науково-практичну конференцію за міжнародною участю з питань розвитку в Україні дорадчої демократії як найважливішої складової процесу реалізації в Україні Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства.
Прийнято 19 червня 2012 року, м. Одеса