28-29 березня 2013 року у Львові відбувається Форум місцевого самоврядування, який зібрав понад 200 міських голів, депутатів рад різних рівнів, представників органів місцевого самоврядування. Цьогорічний захід присвячений проблемі розриву повноважень та зобов’язань органів місцевого самоврядування, збереженню архітектурної спадщини, фінансовим питання та місцевому економічному розвитку.
Одним з головних спікерів Форуму виступила Радник Президента України – Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України Марина Ставнійчук. Вона зазначила, що на Раді Регіонів 21 березня ц.р. був презентований проект Концепції реформування місцевого самоврядування, який фактично дав старт реформі системи місцевого самоврядування. Проект Концепції став результатом спільної роботи влади та органів місцевого самоврядування, їх асоціацій.
«Від імені Президента України хочу запевнити вас в тому, що старт реформі місцевого самоврядування в Україні надано», – зазначила Марина Ставнійчук. Вона наголосила: ця реформа є надзвичайно складною і тому потрібно пройти певний шлях, щоб забезпечити місцеве самоврядування реальними можливостями і фінансово-матеріальними ресурсами, компетенціями. Наразі вже почалось обговорення основних концептуальних елементів, конкретного плану із законодавчої роботи. «Сьогоднішній форум також дає можливість обговорити проблеми з практиками, отримати конкретизовані пропозиції, відчути пульс місцевого самоврядування”.
Марина Ставнійчук зауважила, що серед пріоритетів першого етапу реформи місцевого самоврядування є розбудова впродовж короткого періоду часу демократії участі на місцях. Тобто надати людям в територіальних громадах можливість впливати на вироблення управлінських рішень на місцях і контролювати виконання цих рішень. По-друге, необхідно впорядкувати систему надання публічних послуг населенню, ввести нормативи якості цих послуг.
Марина Ставнійчук заявила, що „реформа місцевого самоврядування «без купюр». Некомплексний характер реформи місцевого самоврядування, вибірковість заходів, відсутність волі та імітація не лише знижуватимуть ефективність самого місцевого самоврядування, а «доб’ють» його як суспільний інститут.
З іншого боку, спротив або зволікання може бути подоланий не лише виявом політичної волі вищого керівництва держави, а й консолідованою позицією підтримки з боку усього політикуму (і влади, і опозиції) та організованого громадянського суспільства”.
Львівський Форум місцевого самоврядування підтримав швидше ухвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні та висловив конкретні пропозиції в питаннях місцевих фінансів, стратегічного планування розвитку територій тощо.