Home Новини Проблеми доброчинності в Україні очима держслужбовців та благодійників

Проблеми доброчинності в Україні очима держслужбовців та благодійників

39
0

Україна має цілий комплекс проблем у сфері благодійної діяльності. Покращенню ситуації у цій царині сприятиме ухвалена Президентом Стратегія розвитку громадянського суспільства. Зокрема, Стратегія містить напрямок, який пов’язаний зі становленням, розвитком, вдосконаленням інституту меценатства і благодійництва у державі.

Про це у програмі «Досвід» на «Першому національному» повідомила Марина Ставнійчук, радник Президента України – керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України.«Ухвалений ще у 1997 році закон «Про благодійництво і благодійну діяльність» містить абсолютно застарілі пострадянські механізми, які не дають можливості розвивати сьогодні благодійну діяльність в Україні так, як це можна було б робити з метою вжиття суспільно необхідних заходів, допомоги тим чи іншим людям. Саме Стратегія, розроблена в тому числі з метою вдосконалення інституту благодійництва, передбачає серйозні стимули. Вони пов’язані насамперед зі спрощенням процедур організації фондів, які будуть займатись меценатською діяльністю, з можливістю для благодійників в Україні здійснювати свою діяльність на території всієї країни (незалежно від місця реєстрації тієї чи іншої благодійної організації), з чітким визначенням статусу благодійних організацій та благодійної діяльності», –  зазначила М.Ставнійчук.

Як  повідомив Олександр Вінніков, голова правління Мережі розвитку європейського права, ще минулого року у першому читанні був ухвалений новий прогресивний законопроект «Про благодійництво та благодійні організації» №6343, проте вже в січні цього року його розгляд у другому читанні був відкладений. «З яких міркувань – знають тільки самі депутати. Але вже визнали, що цей закон потрібен», – зазначив експерт.

«Щоб зареєструвати комерційну компанію необхідно 3 робочі дні, а міжнародний благодійний фонд – 2 місяці. Це явна дискримінація благодійників з боку держави », – заявив Максим Лациба, керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень.

Як свідчать дані реєстру неприбуткових організацій України, у державі зареєстровано 10 тисяч 654 благодійних фонди та благодійних організацій. «У порівнянні із загальною кількістю НПО це невелика цифра. Бо загалом до реєстру НПО включено 214 тис. 800 організацій. Самі ж благодійні фонди за минулий рік задекларували доходи у розмірі 3 млрд 443 млн грн», – повідомила статистичні дані Наталія Хоцянівська, начальник Управління адміністрування податку на прибуток та податкових платежів Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПС України.

Однією з причин доволі невеликої кількості БО в Україні можна назвати відсутність стимулів для розвитку благодійництва. Зокрема, зазначає О.Вінніков, великою проблемою на сьогодні є податкові пільги. «Якщо подивитись на європейський досвід – там майже всі країни мають податкові пільги для благодійників. Під час кризи жодна країна ці пільги не зменшила, а навпаки – деякі збільшили. Наприклад, у Литві компанії можуть жертвувати до 100% прибутку (раніше було 40%). Україна сьогодні посідає останнє місце в Європі за втратами бюджету на пільги по благодійності», – каже експерт.

На думку представників благодійних фондів, які взяли участь у програмі, держава має бути більш відповідальним замовником благодійної діяльності. Зокрема, директор БФ «Розвиток України» Анатолій Заболотний зазначив, що держустановам не завжди необхідна та діяльність, яку провадять благодійні організації. «Соціальна сфера не реформувалась протягом довгих 20-ти років. Вона як була радянською, так нею і залишилася, хоча світ сильно змінився. Мені здається, що держструктури мають стати більш відповідальним замовником благодійної діяльності», – наголошує А.Заболотний.

Погоджується із ним і  президент МБФ «Карітас Україна» Андрій Васькович: «Ми стоїмо перед надзвичайно тяжким завданням демонополізації соціальної сфери з боку держави. За 20 років незалежності держава далі має монопольну соціальну сферу. Але всі ми зауважуємо, що держава не дає собі раду і неякісно надає ті соціальні послуги, які вона гарантує суспільству. Ми маємо світовий досвід: громадські організації часто надають соцпослуги ліпше, ніж держава. Але для цього вони потребують державної допомоги. Йдеться не про те, щоб фінансувати благодійні організації, а про те, що держава може фінансувати для них у соціальній сфері».

Нагадаємо, що Український незалежний центр політичних досліджень, який з 2008 року бере участь у робочій групі по реформуванню благодійного законодавства, долучився до розробки законопроекту«Про благодійництво та благодійні організації» №6343. Проект закону підтриманий одинадцятьма найбільшими благодійними фондами України.

Більше інформації про законопроект «Про благодійництво» №6343 дізнавайтесь на http://blagozakon.org.ua/

Previous articleПлан виконання першочергових заходів щодо реалізації Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні
Next articleГромадськість долучиться до реформування законодавства