Президент України Віктор Янукович надає великого значення ролі громадянського суспільства в розвитку країни. З огляду на це, основним завданням Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України у 2012 році стала систематизація та координація реалізації державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства. Про це заявила Радник Президента України – Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації, Голова Координаційної ради Марина Ставнійчук під час засідання Координаційної ради, яке відбулося 11 грудня.
За її словами, у 2012 році робота Координаційної ради була спрямована на виконання Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні та Плану першочергових заходів щодо її реалізації, затвердженої Указом Президента України від 24 березня 2012 року.
«Серед пріоритетних напрямів діяльності Координаційної ради цього року – створення сприятливого законодавчого середовища для утворення та функціонування інститутів громадянського суспільства; забезпечення участі інститутів громадянського суспільства у формуванні та реалізації державної, регіональної політики, створення умов для забезпечення широкого ефективного представництва інтересів громадян в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування; підвищення рівня взаємодовіри та взаємодії між органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та інститутами громадянського суспільства», – наголосила Марина Ставнійчук.
Вона зазначила, що особливого значення в цьому контексті набуває ухвалення Закону «Про громадські об’єднання», який вводиться в дію 1 січня 2013 року. В основу закону покладено, зокрема, спрощення реєстраційних дій щодо громадських об’єднань, надання громадським організаціям права діяти на всій території України незалежно від їх статусу, а також надання права на свободу об`єднання юридичним особам приватного права. У цьому законі враховані Рекомендації Ради Європи з даного питання, а також зауваження, висловлені в Рішенні Європейського Суду з прав людини «Корецький проти України».
За словами Марини Ставнійчук, Координаційною радою підготовлено пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Закону «Про волонтерську діяльність». Координаційна рада також підтримала пропозиції щодо необхідності ухвалення змін до Закону «Про волонтерську діяльність», направивши їх до Кабінету Міністрів.
Під час засідання голова громадської організації «Центр громадської адвокатури» Тетяна Яцків повідомила, що основними положеннями проекту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про волонтерську діяльність» передбачено уточнення термінів «волонтерська діяльність» і «волонтер»; зняття обмежень для здійснення волонтерської діяльності організаціями та установами через додаткову реєстрацію статусу волонтерської організації; уточнення прав і обов’язків волонтерів, організацій та установ, які залучають до своєї діяльності волонтерів тощо.
«Ухвалення змін до Закону України «Про волонтерську діяльність» забезпечить у подальшому його дієвість, сприятиме розвитку волонтерського руху в Україні, підвищить якість надання волонтерської допомоги», – зазначила Т.Яцків.
У ході засідання Координаційної ради було також заслухано інформацію щодо досвіду створення громадських рад при центральних і місцевих органах виконавчої влади, а також внесено пропозиції щодо системних заходів з удосконалення їх роботи, у тому числі в частині вдосконалення правового регулювання процедур взаємодії громадських рад та органів виконавчої влади.
Як зазначила голова робочої групи з питань інформаційної політики Лариса Мудрак, нині в Україні сформовано 603 громадські ради із 607 необхідних, а саме: 15 із 16 громадських рад на рівні міністерств; 58 із 61 громадських рад на рівні центральних органів виконавчої влади; 27 (100%) громадських рад на рівні обласних державних адміністрацій, при Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, Київській та Севастопольській міськдержадміністраціях; 489 (100%) громадських рад на рівні районних державних адміністрацій; 14 (100%) громадських рад на рівні районних державних адміністрацій у містах Київ і Севастополь.
Члени Координаційної ради Максим Лациба та Ігор Когут під час засідання порушили питання якісного оновлення складу громадських рад, зокрема щодо критеріїв добору їх членів.
Як сказала Голова Координаційної ради М.Ставнійчук, «незважаючи на здобутки в роботі Координаційної ради, не всі заплановані заходи на приведення у відповідність з європейськими стандартами національного законодавства щодо діяльності інститутів громадянського суспільства вдалося реалізувати». У зв’язку з цим Координаційна рада вже визначила свої головні пріоритети на 2013 рік, серед яких, зокрема, необхідність прийняття Законів «Про місцевий референдум», «Про внесення змін до деяких законів України щодо участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики, вирішенні питань місцевого значення» та інших законопроектів.
Крім того, Координаційна рада одним із серйозних напрямів роботи у 2013 році визначила просвітницьку роботу у сфері популяризації ініціатив щодо залучення громадян до участі у громадському житті.