Підбито попередні підсумки реалізації в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» – проект відповідного річного звіту схвалила Координаційна рада з питань реалізації в Україні вказаної Ініціативи, засідання якої сьогодні провів Віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко. Участь у засіданні також взяли Голова Держінформнауки, заступник голови Координаційної ради ВолодимирСеминоженко, заступник Керівника Секретаріату Кабінету Міністрів України Юрій Авксентьєв, члени Координаційної ради, представники інститутів громадянського суспільства та місцевих органів виконавчої влади.
Розпочинаючи засідання, Костянтин Грищенко нагадав, що Україна приєдналася до Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2011 році і цим підтвердила, що поділяє основні принципи: забезпечення прозорості держуправління, належний доступ громадян до публічної інформації, протидія корупції, якісне надання адмінпослуг, впровадження важливих елементів електронного урядування та електронної демократії. Рік тому Кабінет Міністрів за участю громадськості затвердив перший український План дій з реалізації Ініціативи. «Наш План дій було позитивно оцінено під час міжнародної конференції в Бразилії. Це підтверджує, що його основні завдання відповідають світовим стандартам відкритого урядування», – наголосив К.Грищенко.
За його словами, 2012-2013 роки стали роками якісного прориву українського законодавства на шляху до підвищення рівня відкритості та прозорості органів влади, створення сприятливих умов для розвитку громадянського суспільства в Україні. Зокрема, було оновлено законодавчу базу з питань діяльності інститутів громадянського суспільства, прийнято закони про громадські об’єднання, благодійництво та благодійні організації, протидію корупції, внесені зміни до законодавчих актів із реалізації державної антикорупційної політики, Кримінального і Кримінального процесуального кодексів, прийнято закон про адмінпослуги.
У 2012 році Президент утворив Координаційну раду з питань розвитку громадянського суспільства і затвердив Стратегію державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні. Віце-прем’єр-міністр зазначив, що більшість органів виконавчої влади на виконання Стратегії розробили регіональні програми сприяння розвитку громадянського суспільства. А з метою посилення взаємодії з представниками громадських об’єднань Кабінет Міністрів утворив новий дорадчий орган – Раду голів громадських рад при органах виконавчої влади, з представниками якої активно контактують члени Уряду.
За словами Костянтина Грищенка, винесений на обговорення проект річного звіту свідчить, що у кожному напрямку реалізації Ініціативи є і досягнення, і проблеми. «Так, у напрямку залучення громадськості до формування та реалізації державної політики попри прийняття низки важливих законів без належної уваги залишилися завдання із удосконалення актів Уряду з питань проведення консультацій з громадськістю та сприяння здійснення громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади», – сказав урядовець.
Він також звернув увагу присутніх представників місцевих органів виконавчої влади на те, що лише трохи більше половини з них виконали завдання стосовно затвердження місцевих планів заходів із реалізації Ініціативи.
Разом з цим, відзначив Віце-прем’єр-міністр, поступово удосконалюється робота органів виконавчої влади у напрямку забезпечення доступу до публічної інформації – цьому сприяє активна інформаційна та методична підтримка як з боку Уряду, так і з боку громадських об’єднань.
На переконання Костянтина Грищенка, значним кроком до відкриття суспільно-важливої інформації стало створення й оприлюднення Національної кадастрової системи, яка забезпечує відображення в електронному вигляді меж земельних ділянок на публічній кадастровій карті.
«Разом з цим лише трохи більше половини органів влади забезпечили створення та оприлюднення системи обліку публічної інформації, якою вони володіють. Також існує затримка з виконанням завдання із проведення громадського обговорення питання спрощення доступу громадян до інформації з важливих держреєстрів», – наголосив Віце-прем’єр-міністр.
Крім того, сказав К.Гришенко, важливі законодавчі акти прийняті у напрямку запобігання та протидії корупції, що відповідають більшості європейських стандартів. У регіонах реалізуються місцеві програми боротьби з корупцією. «Водночас потребує поглиблення співпраця між органами влади та громадськими об’єднаннями з питань здійснення моніторингу ефективності реалізації антикорупційної політики», – вважає Віце-прем’єр-міністр.
У минулому році було вперше законодавчо врегульовано основні засади надання адміністративних послуг населенню – Кабінет Міністрів ухвалив низку підзаконних актів із цього питання. Як зазначив К.Грищенко, хоча в регіонах активізувалася робота з відкриття зручних для громадян центрів адмінпослуг, але актуальним залишається питання збільшення кількості послуг, що будуть надаватися такими центрами, впровадження єдиних стандартів їх роботи.
Важливим пріоритетом Уряду, за його словами, є впровадження електронного урядування. У рамках реалізації Ініціативи схвалено Стратегію розвитку інформаційного суспільства в Україні та запроваджено національну систему індикаторів його розвитку; затверджено Концепцію реформування законодавства у сфері використання інфраструктури відкритих цифрових ключів та надання електронних довірчих послуг. К.Грищенко наголосив також на важливості активізації роботи зі створення спеціальних Інтернет-ресурсів для доступу громадян до адмінпослуг і суспільно-важливої інформації.
Під час обговорення проекту звіту члени Координаційної ради заслухали і експертів із регіонів – зокрема, відбулися включення з Чернівецької і Харківської областей.
Оскільки проект звіту про реалізацію Ініціативи багато у чому базується на інформації органів виконавчої влади, прийнято рішення його ще раз опрацювати, узагальнити з урахуванням озвучених сьогодні даних, зробивши цей проект максимально об’єктивним.
Крім того, під час засідання ухвалено рішення про створення в рамках Координаційної ради шести робочих груп за відповідними напрямками реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». При цьому центральним органам виконавчої влади, що відповідають за відповідні напрямки Ініціативи, і місцевим органам виконавчої влади доручено провести публічне обговорення проекту звіту. На основі результатів цього обговорення спеціальна робоча група Координаційної ради підготує остаточну версію звіту.