Березень 2012 року може стати переломним моментом для України на шляху зміцнення громадянського суспільства в Україні. Так вважає пан Олів’є Адам – Координатор системи ООН в Україні. 22 березня 2011 року Верховна Рада в Україні абсолютною більшістю проголосувала в другому читанні за новий закон «Про громадські об’єднання». Після його підписання Президентом України новий закон увійде в силу 1 січня 2013 року.
Але наскільки прогресивним є цей закон і які можливості він відкриває для громадян та суспільства? Говорити про це, очевидно, можна буде тільки після того, як закон увійде в силу, але факт його ухвали свідчить про вагомий крок назустріч Європі. Майже чотири роки часу та 334 голоси народних обранців забрало для того, щоб виконати зобов’язання України перед Радою Європи щодо реформування законодавчого середовища для громадянського суспільства. Як відомо, у 2008 році Європейський суд із прав людини визнав, що Закон України «Про об’єднання громадян» 1992 року суперечить Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та є недемократичним. Цей застарілий закон дотепер визначає засади створення та діяльності громадських організацій в Україні.
На думку Максима Лациби, експерта Українського незалежного центру політичних досліджень, існуючі законодавчі й адміністративні бар’єри пригнічують громадську активність. Як наслідок, кількість зареєстрованих громадських організацій в Україні на сьогоднішній день чи не найменша в Європі. Для порівняння, кількість громадських організацій на 10 тисяч населення в Україні дорівнює 17. Тоді як в сусідній Угорщині ця кількість становить 46, в Хорватії – 85, а в Естонії перевищує 200.
Крім того, чинний закон «Про об’єднання громадян» несе низку інших обмежень, що перешкоджають створенню та діяльності громадських організацій. Так, для створення громадської організації (ГО) зі всеукраїнським статусом, що зможе діяти по всій території України, необхідно 42 особи, понад 23 документи та 30 – 40 днів. Тоді як для реєстрації бізнес-компанії необхідно всього 1 юридична чи фізична особа, 4 документи та 3 робочі дні.
Також, українцям, згідно з старим законом, заборонено створювати суспільно корисні об’єднання (сьогодні ГО можуть захищати виключно інтереси своїх членів). Крім цього, діяльність громадських організацій штучно обмежена існуванням територіальних статусів. Як приклад, громадська організація не може надати соціальні послуги постраждалим від природного лиха поза межами місцевості, де вона зареєстрована. Або ж, ГО не мають права займатись господарською діяльністю, тому, якщо громадська організація розробила якусь продукцію, скажімо аналітичний звіт, чи посібник, чи футболки за здоровий спосіб життя, то організація не може їх самостійно реалізувати, а отримані кошти спрямувати на статутну діяльність, що змушує їх постійно залишатись прохачем. На кінець, засновниками громадських організацій не можуть виступати юридичні особи, іноземці або особи без громадянства, що також суперечить європейський практиці.
На думку експерта ПРООН Юлії Щербініної, новий закон «Про громадські об’єднання» дозволить українцям активніше відстоювати свої права. Прийняття нового закону скасовує низку вже згаданих та інших обмежень, що в кінцевому результаті сприятиме активізації громадянського суспільства.
Новий закон відповідає європейським принципам, вмістивши низку прогресивних та демократичних положень. Починаючи з наступного року, фізичні та юридичні особи отримають право об?єднуватися для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів, а діяльність ГО не обмежуватиметься територіально і може здійснюватись по всій країні незалежно від місця реєстрації. Також процедура реєстрації ГО буде значно спрощена, а фінансовий тягар, пов’язаний з реєстрацією, буде ліквідований. Плата справлятиметься за внесення змін до статуту, видачу дубліката оригіналу свідоцтва про реєстрацію чи статуту громадського об?єднання.
З січня 2013 року громадські активісти, що виявлять бажання зареєструвати громадську організацію, вже матимуть справу зі спрощеною процедурою державної реєстрації. Сам термін не перевищуватиме 7 днів, причин для відмови у реєстрації стане набагато менше, а контроль за діяльністю громадських об’єднань відповідатиме європейським стандартам.
Вагомим поступом у зміцненні фінансової спроможності громадянського суспільства ПРООН вбачає у положенні, яке гарантує спрощене ведення громадською організацією підприємницької діяльності для реалізації статутних завдань. На думку Валерія Олійника, менеджера проекту ПРООН «Розвиток громадянського суспільства», для громадських організацій це – просто вихід. Право громадських об’єднань зі статусом юридичної особи самостійно заробляти кошти реалізуючи власні послуги або продукцію, а виручені кошти використовувати для підтримки статутної діяльності або інвестувати в розвиток організації, є «історичним проривом» для громадянського суспільства.
Саме в рамках проекту «Розвиток громадянського суспільства», ПРООН в продовж 3 років здійснювала підтримку у сфері покращення законодавчого середовища для громадянського суспільства в Україні, де червоною лінією проходили розробка, підготовка та прийняття нового закону про громадські організації, яку здійснювала Громадська коаліція за прийняття нового закону про громадські організації. Проект Закону України «Про громадські організації» (реєстр. № 7262-1) був зареєстрований у Верховній Раді 1 листопада 2010 року, а 17 травня 2011 року ухвалений у першому читанні. З того часу до проекту було внесено понад 200 поправок, включаючи і саму назву. Новий закон носить назву «Про громадські об’єднання».
На думку члена Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Василя Демчишена, змінивши назву закону, депутати розширили спектр його дії, оскільки громадські об’єднання – це об’єднання не тільки фізичних осіб (громадські організації), а й юридичних осіб (громадські спілки), членами яких можуть бути як юридичні так і фізичні особи.
Показовим є той факт, вважає пан Олів’є Адам, що новий закон є продуктом спільної роботи влади та громадянського суспільства, а Програма розвитку ООН доклала і продовжує докладати зусиль для того, щоб таких платформа та моделей співпраці ставало все більше, а результати такої роботи йшли на користь як суспільству, так і країні загалом.
За додатковою інформацією та для організації інтерв’ю з експертами ПРООН просимо звертатися до Координатора зв’язків зі ЗМІ Євгена Зеленко за телефоном 253-9363 або електронною поштою Yevgeniy.zelenko@undp.org