Home Новини Марина Ставнійчук: Україна демонструє серйозний поступ у наближенні до європейських стандартів

Марина Ставнійчук: Україна демонструє серйозний поступ у наближенні до європейських стандартів

18
0

У Страсбурзі за ініціативою Ради Європи з 5 по 11 жовтня вперше проходить Всесвітній форум демократії за участю високопоставлених політиків, лауреатів Нобелівської премії та активістів громадянського суспільства. Радник Президента України, член Венеційської комісії (Європейської комісії за демократію через право) Марина Ставнійчук, яка взяла участь у роботі форуму, в інтерв'ю для УКРІНФОРМу розповіла про нові тренди сучасної демократії, співпрацю між Радою Європи та Україною, Конституційний процес в Україні тощо.

– Помітно навіть «неозброєним оком», що до Страсбургу для участі у першому Всесвітньому форумі демократії прибуло багато молодих людей. З чим, на Ваш погляд, пов'язана така тенденція, і чи присутня тут українська молодь?

– Молодіжний формат реально відповідає стандартам Ради Європи та інших міжнародних організацій, зокрема ООН, адже молодь має можливість вже сьогодні впливати на демократичні процеси. Нині до Страсбургу приїхали понад 170 молодих людей віком від 16 до 24 років. Участь української молодіжної делегації організовував керівник Лабораторії законодавчих ініціатив Ігор Когут. Тут, на Всесвітньому форумі демократії, розглядаються глобальні питання і дуже важливо, щоб молоді демократичні лідери України почувалися всередині європейських демократичних процесів. Адже ми – європейська країна.

– Які досягнення під час форуму представляє Україна?

– Останнім часом ми багато зробили, насамперед, із розвитку і становлення громадянського суспільства. Варто нагадати, що навесні Президент України підписав Указ щодо стратегії державної підтримки розвитку громадянського суспільства, це один із важливих документів європейського рівня. У травні фактично консенсусом у 334 голоси народних депутатів був ухвалений Закон України «Про громадські об'єднання». Він відповідає європейським критеріям, насамперед, рекомендаціям Комітету міністрів Ради Європи щодо громадських організацій. З 1 січня 2013 року закон набуває чинності.

Перед цим в Україні було прийнято прогресивний Закон “Про доступ до публічної інформації”, який вже став модельним для країн Східної Європи. Значно посилилася спроможність інститутів громадянського суспільства ухваленням регіональних програм сприяти їхньому розвитку та формувати прозорі умови для державного фінансування громадських організацій.

Тобто, нам є про що говорити і що презентувати у Страсбурзі. До речі, у ході конституційного процесу існують усі підстави обговорювати запровадження поняття громадянського суспільства як конституційної категорії в контексті розробки майбутніх змін до Основного закону. Це надзвичайно важливо, оскільки ми будуємо демократичну, правову, соціальну державу. Тож на всесвітньому демократичному форумі ми говоримо не лише про плани і перспективи, а й про реальні практичні кроки, що вже здійснюються у нас у країні.

– Загальновідомо, що під час подібних форумів відбуваються не лише дискусії, а й важливі зустрічі. Пані Марино, з ким Ви вже зустрічалися у Страсбурзі? Яких досягнуто результатів?

– Власне, в рамках форуму ми провели низку зустрічей. Зокрема, з заступником Генерального секретаря Ради Європи Габріелою Батаіні-Драгоні, керівником директорату з питань програм Ради Європи Вереною Тейлор у контексті здійснення спільних програм Плану дій Рада Європи-Україна, розрахованого до 2014 року. Під час зустрічі йшлося про ініціативи в межах конституційного процесу, реальну роботу та спільні проекти з реформування та вдосконалення місцевого самоврядування, а також про ситуацію з судовою реформою в Україні. У цих питаннях ми виходимо на достатньо серйозні практичні пропозиції.

Обговорювали також інституційні можливості і можливості запровадження механізмів, які мають у своєму розпорядження країни-члени Ради Європи, а також її органи. Зокрема, Конгрес місцевих і регіональних влад, відповідні департаменти, які опікуються демократією на місцях. Йшлося також взагалі про європейський досвід з точки зору спроможності територіальних громад. Для України це дуже серйозна проблема, адже на її території знаходяться більше 12 тис. територіальних громад, більшість з яких навряд чи можна вважати економічно спроможними. Дискутували також про міжмуніципальне співробітництво. Власне, відбулася конкретна розмова щодо планування заходів Плану дій Рада Європи-Україна, реформування Конституції, оновлення законодавства, формування нових практик.

У контексті тематичного діалогу відбулися зустрічі з керівництвом Венеційської комісії, з керівником Конгресу місцевих та регіональних громад, а також з директоратом з питань демократії Генерального секретаріату Ради Європи.

– Марино Іванівно, відомо, що Ви опікуєтеся питаннями конституційно-правової модернізації в Україні. Наскільки динамічно, з Вашої точки зору, просувається конституційний процес?

– В Україні вже напрацьовані пропозиції щодо оновлення чинної Конституції України у сфері правосуддя. Минулого тижня такі пропозиції, що стосуються розвитку системи судоустрою, суддівського самоврядування, з питань доступу до посади судді, до суддівської професії, передані до Конституційної Асамблеї. Сподіваюся, що найближчим часом в України з'являться підстави говорити про серйозний поступ у продовженні судової реформи.

Нагадаю, що експерти у галузі правосуддя в Україні та Європейської комісії за демократію через право у своїх висновках і рекомендаціях неодноразово стверджували, що здійснити повноцінну реформу правосуддя в Україні без внесення змін до Основного закону країни неможливо. Ми вже маємо рекомендації Європейської комісії за демократію через право від 2010 і 2011 років, є загальні рекомендації Венеційської комісії щодо правосуддя і статусу прокуратури. Таким чином, ми маємо серйозний масив інформації та знань, з яким працюємо, і готуємо відповідні пропозиції, щоб оновити Конституцію України.

Доречно нагадати, що Президент України, виступаючи на першому засіданні Конституційної Асамблеї у червні цього року, поставив питання судової реформи як одне із пріоритетних для цього органу. Відразу Венеційська комісія визначила чотирьох своїх експертів по Україні. Думаю, що у жовтні-листопаді цього року в рамках Конституційної Асамблеї ми проведемо “круглий стіл” за участю експертів Європейської комісії за демократію для обговорення питань, що пов'язані з оновленням положень Конституції в частині правосуддя. Про це, власне, ми домовилися з президентом Венеційської комісії Джанні Букіккіо.

– Протягом останніх двох років Україна докладала зусиль для послідовного виконання зобов'язань перед Радою Європи. Наскільки успішною була ця робота?

– Дискусії щодо шляху розвитку демократії в Україні не вщухають останні три роки. Україна багато чого зробила в цьому контексті, у тому числі й щодо виконання зобов'язань перед Радою Європи.

Наші успіхи упродовж останніх півроку пов'язані, зокрема, з ухваленням положень Кримінально-процесуального кодексу, який побудований на європейських стандартах кримінального процесу. У свою чергу, Кримінально-процесуальний кодекс вимагає відповідного реформування органів не лише судової системи, а й органів, пов'язаних з правоохоронною діяльністю. Тому, зваживши на рекомендації Венеційської комісії, Україна нещодавно ухвалила Закон «Про адвокатуру» на нових засадах. Нині у Верховній Раді розглядається проект Закону «Про прокуратуру».

Вважаю, що за умов передвиборчої ситуації швидко довести цю роботу до логічного завершення буде складно, однак після виборів ми сподіваємося на значний поступ. Разом з тим, вже сьогодні до відповідного законодавства внесено низку серйозних змін, які дозволяють говорити, що у питанні статусу прокуратури Україна зробила серйозний крок вперед з наближення до європейських стандартів.

Далі подивимося, як запрацює Кримінально-процесуальний кодекс. За наслідками роботи кількох місяців можна зробити аналіз ситуації і внести відповідні корективи, якщо виникне потреба.

У цілому ж, варто зазначити, що в Україні не лише розробляється нове законодавство, а й створюються засади для модернізації Конституції України. Це надає підстави для впевненості в еволюційному та спокійному розвитку нашої держави.

– Дякую за інтерв'ю.

Роман Сущенко, СТРАСБУРГ. 11 жовтня 2012 року.

zp8497586rq
zp8497586rq
Previous articleМіжнародний форум "Формування порядку денного головування України в ОБСЄ у 2013 році"
Next articleТриває робота підгруп Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства
internal_server_error <![CDATA[WordPress &rsaquo; Помилка]]> 500