Введення в дію з 1 січня 2013 року Закону «Про громадські об’єднання» відкриває новий етап на шляху формування новітніх практик громадянського суспільства в Україні. Про це заявила сьогодні на брифінгу Радник Президента України – Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента, Голова Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства Марина Ставнійчук.
М.Ставнійчук підкреслила: зміст нового Закону «Про громадські об’єднання» свідчить, що Україна виконує зобов’язання щодо свободи об’єднань, які випливають з її членства у Раді Європи. «Всі новації закону – це європейська практика, яка втілена і в резолюціях і в рекомендаціях Ради Європи. Новий закон, безумовно, за своїм духом і своєю буквою є європейським і прогресивним для нашої держави», – сказала М.Ставнійчук. Вона зазначила, що введення цього Закону в дію має стимулювати зростання кількості громадських організацій в Україні та посилення їх активності.
М.Ставнійчук нагадала, що Закон «Про об’єднання громадян», який діяв з 1992 року, давно не відповідав ні сучасним суспільним реаліям, ні відповідному європейському досвіду, незважаючи на те, що впродовж останніх 20 років до нього неодноразово вносилися зміни. Натомість положення нового Закону відповідають європейським підходам до реалізації права на об’єднання в громадянському суспільстві.
Вона підкреслила, що прийняття Закону безпосередньо пов’язано з ініціативами Президента України Віктора Януковича щодо підготовки та реалізації Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства. Водночас, додала Радник Глави держави, розробка та прийняття Закону були ініціювались безпосередньо громадянським суспільством.
«Головна ідея полягає у створенні належних правових та організаційних умов для створення, реєстрації та діяльності громадських об’єднань, які є основою активного громадянського суспільства, партнером держави в усіх сферах розвитку країни», – сказала М.Ставнійчук.
За її словами, Закон насамперед враховує Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи стосовно правового статусу неурядових організацій у Європі №СМ/Rес(2007)14. Безумовно, зазначила Радник Президента, Закон також враховує національний досвід у цій сфері і відповідає потребам розвитку громадянського суспільства на сучасному етапі розвитку України.
Серед ключових новацій Закону Марина Ставнійчук відзначила норми, що випливають зі змісту та суті положень статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема права на свободу об’єднання.
Вона звернула особливу увагу на те, що у Законі спрощені процедури реєстрації та вперше запроваджений механізм безоплатної реєстрації громадських об’єднань, терміни реєстрації скорочені до 7 робочих днів, а строки легалізації – до 5 днів.
Закон також передбачає вичерпні переліки документів для реєстрації громадського об’єднання та підстав для відмови у реєстрації, повернення документів на доопрацювання або залишення їх без розгляду.
Важливо, наголосила М.Ставнійчук, що органи реєстрації перевіряють документи об’єднань виключно на відповідність Конституції та законам України, тоді як раніше статутні документи перевірялися також на відповідність підзаконним нормативним актам.
Радник Президента звернула окрему увагу на те, що тепер засновниками громадського об’єднання можуть бути юридичні особи. Отже, зараз Україна вже не входить до числа кількох держав-членів Ради Європи, які обмежують право юридичних осіб бути засновником (членом) громадської організації.
Крім того, зазначила М.Ставнійчук, тепер громадські об’єднання можуть поширювати свою діяльність по всій території України незалежно від місця реєстрації. Особливо важливо, додала вона, що Закон фактично забороняє державний контроль здійснення статутної діяльності громадських об’єднань – органи виконавчої влади та самоврядування не матимуть права перевіряти зміст їх діяльності. Об’єднання громадян також отримали право здійснювати підприємницьку діяльність.
Закон гарантує вільний доступ до Єдиного реєстру громадських об’єднань, який містить інформацію про види їх діяльності, контакти та органи управління.
М.Ставнійчук висловила переконання, що вже сьогодні можна говорити про перші позитивні кроки в реалізації Закону «Про громадські об’єднання», адже з 1 по 14 січня за новим законодавчим порядком зареєстровано дві громадські організації у Кіровоградській області та Києві (відповідно протягом 7 та 3 днів). Наразі ще 5 заяв і 3 повідомлення щодо реєстрації та легалізації перебувають на стадії правової експертизи документів.
Як зазначила Радник Президента, в рамках діяльності Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства утворено Моніторингову групу щодо реалізації Закону – до її складу увійшли представники органів влади та інститутів громадянського суспільства.
На думку М.Ставнійчук, прийняття 22 березня 2012 року 334 голосами народних депутатів Закону «Про громадські об’єднання» стало прикладом безпрецедентного консенсусу в попередньому складі парламенту та суспільстві. Це дає підстави сподіватися, що у Верховній Раді VII скликання також вдасться консолідувати позиції різних політичних сил щодо вкрай суспільно-важливих проектів законів, зауважила вона.
куплю семена новые строительные технологии и материалы новости тенниса онлайн культура 20 века nissan maxima останні новини в україні новости дня обслуживание компьютеров москва отдых и лечение в карелии подбор макияжа