Home Новини Інститут громадських рад при органах державної влади не повинен підмінятися імітацією діалогу...

Інститут громадських рад при органах державної влади не повинен підмінятися імітацією діалогу влади та суспільства – Марина Ставнійчук

21
0

2„В 2012 році за активної участі експертів Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства було розроблено ряд „видових” законопроектів, які формують якісно нову систему відносин влади та інститутів громадянського суспільства, – зазначила Радник Президент України – Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України, голова Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства Марина Ставнійчук. –  „Введений в дію з 1 січня 2013 року Закон України „Про громадські об’єднання” значно спрощує створення та процедуру реєстрацію громадських об’єднань, унеможливлює державний контроль за статутною діяльністю громадських об’єднань. Але для того щоб система ефективно працювала необхідно ще прийняти Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (у зв’язку із прийняттям Закону України “Про громадські об’єднання”)”, що передбачено пунктом 14 Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України „Про громадські об’єднання”.

Тому Координаційна рада з питань розвитку громадянського суспільства доручила своєму голові М.Ставнійчук звернутися до Кабінету Міністрів України з вимогою невідкладно внести до Верховної Ради України проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (у зв’язку із прийняттям Закону України “Про громадські об’єднання”)” до Верховної Ради України.

Радник Президента України також проінформувала про те, що при Координаційній раді створена Робоча група з моніторингу стану виконання Закону України «Про громадські об’єднання» та Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», завданням якої є узагальнення й аналіз інформації щодо реалізації законів на практиці та реагування на наявні проблемні питання.

Важливим питанням, яке розглянула Координаційна рада стало створення та діяльність громадських рад при центральних та місцевих державних органах влади.

„Типове положення про громадську раду при органі виконавчої влади, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 3 листопада 2010 р., передбачає значний рівень автономії та самоорганізації ІГС у процесі формування громадських рад, зокрема надає можливість зацікавленим організаціям самостійно визначити кількісний і персональний склад громадських рад. Практика формування останніх при органах виконавчої влади свідчить, що дотримання процедурних вимог цієї Постанови та доброчесна діяльність і ІГС, і органів виконавчої влади забезпечують створення дієвих громадських рад. Натомість громадські ради, сформовані в умовах порушення демократичних процедур з боку виконавчої влади чи ІГС, не можуть організувати відкритий, конструктивний діалог влади та громадськості і зменшують ступінь довіри громадян до органів влади.

„У нас є два міністерства, які не створили громадських рад. Я маю на увазі Міністерство зборів та доходів та Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Якщо в першому випадку Міністерство лише нещодавно створене і в них є час для організації відповідної роботи з консультацій з громадськістю, то пасивність Міністерства економічного розвитку і торгівлі України є явно невиправданою”, – підкреслила Марина Ставнійчук.

Радник Президента України зупинилася на проблемах формування громадських рад при місцевих державних адміністраціях. Вона розкритикувала практику окремих облдержадміністрацій формувати громадські ради виключно з лояльних до влади ІГС та вказала на недоліки роботи з громадською радою в Запоріжській області.

„Як можна оцінювати таку громадську раду при ОДА, де головою є депутат обласної ради, а головою комісії громадського контролю є заступник начальника управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю державної облдержадміністрації. Самі з собою консультуємося та ще й себе контролюємо?” – зазначила Марина Ставнійчук.

За підсумком розгляду цього питання Координаційна рада з питань розвитку громадянського суспільства прийняла протокольне рішення звернути увагу Кабінету Міністрів України та керівників обласних державних адміністрацій на неприпустимість підміни діяльності громадських рад та імітації взаємодії з інститутами громадянського суспільства, а також доручила голові Координаційної ради М.Ставнійчук звернутися до Запоріжської обласної державної адміністрації, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо невідкладного усунення недоліків у формуванні та в роботі громадських рад.

Окрім того, Координаційна рада заслухала інформацію про стан ухвалення обласних програм розвитку громадянського суспільства Та звернулася до до керівників голів Дніпропетровської, Донецької, Черкаської обласних державних адміністрацій та голів Івано-Франківської, Львівської. Тернопільської, Чернівецької обласних рад з проханням вжити термінових заходів щодо розробки та ухвалення регіональних програм розвитку громадянського суспільства.

Previous articleСьогодні є „вікно можливостей” для внесення до Верховної Ради України законопроекту про свободу мирних зібрань, який є продуктом консенсесу між владою та громадянським суспільством, – Марина Ставнійчук.
Next articleКоординаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства заклала основи нових практик співпраці органів влади та інститутів громадянського суспільства на основі довіри, консенсусу та відповідальності – Марина Ставнійчук