Важливим елементом реформування системи місцевого самоврядування в Україні є модернізація правового регулювання інститутів демократії участі на місцях для підвищення їхньої ефективності, сприяння місцевому розвитку за рахунок створення належних умов для участі членів територіальних громад в управлінні місцевими справами. На цьому наголосила Радник Президента України – Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України, Голова Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства Марина Ставнійчук на засіданні Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України.
За її словами, модернізація демократії участі на місцях в Україні має грунтуватися на європейських принципах, таких як чіткість процедури та простота, зручність процедури для участі громадян, публічність та відкритість, інформування та залучення громадян, а механізми участі мають забезпечувати реальний вплив на прийняття рішень органами та посадовими особами місцевого самоврядування; обов’язковість проведення – має нормативно бути визначено, в яких окремих випадках (питаннях) інструменти мають застосовувати обов’язково.
Потрібно запроваджувати підзвітність органів і посадових осіб, що організовують роботу у сфері залучення в різних форматах людей до прийняття рішень. Інформація має надаватися так, щоб завжди була можливість для внутрішнього та зовнішнього моніторингу.
Реалізація механізмів участі повинна бути підкріплена відповідними людськими, технічними і фінансовими ресурсами для їх організації.
Це ті принципи, на яких повинна базуватися місцева демократія в Україні, і вони мають бути відображені в законопроектних документах, які ми спільними зусиллями маємо розробити, прийняти та запровадити вже в короткостроковій перспективі, зазначила Марина Ставнійчук.
Радник Президента зауважила, що йдеться про системні зміни: від відповідних конституційних змін, стратегування реформи, прийняття видових, системоутворюючих законів до нормативних документів Уряду та актів органів місцевого самоврядування, які в цілому системно забезпечать модернізацію місцевої демократії в Україні.
Координаційна рада з питань розвитку громадянського суспільства активно працює над доопрацюванням законопроектів «Про місцевий референдум», «Про внесення змін до деяких законів України щодо участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики, вирішенні питань місцевого значення», «Про відкритість використання публічних коштів» та інших.
Напрацьовуються пропозиції щодо внесення змін до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» в частині регулювання демократії участі, нова редакція Закону «Про органи самоорганізації населення», проект Закону «Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання».
На думку Голови Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства, тільки тісна взаємодія з громадянами допомагає владі виробити оптимальні шляхи для самовдосконалення та покращення якості своєї роботи. Участь громадян має суттєву цінність для розвитку почуття громадянства, належності до певної спільноти. Фактично йдеться про створення людського капіталу, який забезпечує перспективу для майбутнього розвитку країни.