Home Новини Бажаєш змін в громаді? Just code it! – ПРООН підтримала перший в...

Бажаєш змін в громаді? Just code it! – ПРООН підтримала перший в Україні хакатон за трьома темами Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд»»

35
0

З 9 по 11 листопада 2012 р. в Києві пройшов OPEN IDEAS 4UA – перший в Україні конкурс швидкісного програмування для соціальних проектів (хакатон) з трьох тем ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд»» в Україні: підвищення прозорості та підзвітності, доступ до публічної інформації та електронна демократія. Головний організатор – Програма розвитку ООН в Україні. Серед партнерів – компанії Life :), Dell, Microsoft, Ciklum та Coca Cola Hellenic, Національний центр електронного урядування, міжнародні організації IREX, AIESEC та Transparency International Ukraine.Саме слово хакатон може показатися дивним для тих, хто його вперше чує.

Тим не менш, все більше комерційних компаній, неурядових організацій та навіть урядових установ звертаються до цього формату, щоби швидко отримати високоякісні ідеї як соціальних, так і прибуткових електронних проектів. Термін «хакатон» походить від суміші двох слів, та означає «хакерський марафон». Незважаючи на численні негативні асоціації зі словом «хакер» (зазвичай кібер-злочинець), у хакатонах навички створення програмного коду та прототипування використовуються виключно на користь громади або з метою отримання призу для розвинення комерційного електронного продукту.
Open Ideas 4UA відрізнявся від класичного формату проведення подібного заходу тим, що об’єднував дві несхожі аудиторії: громадських активістів і молодь, які опікуються проблематикою протидії корупції, доступу до публічної інформації та залученості громади до проблем електронного урядування, та програмістів і дизайнерів, які знаються на різноманітних платформах та програмних продуктах. Для просування ідеї Open Ideas було створено окремий веб-сайт, який на момент старту події налічував 6146 переглядів та 3683 унікальних користувачів (за 30 днів кампанії, що передувала заходу).

Заявки для участі у змаганні подало 148 учасників та учасниць з різних куточків України, відібрано до другого туру – 61 конкурсант. Спектр ідей, що пропонувалися для участі у змаганні, вражав своїм творчим підходом та глибиною бачення проблем в суспільстві, що потребують вирішення. Серед найбільш оригінальних ідей: підвищення прозорості благодійних фондів, які існують при багатьох державних медичних закладах України, застосунок для підвищення якості пасажирських перевезень у потягах Укрзалізниці, створення веб-платформ для доступу до публічної інформації, боротьба проти хабарів, що їх вимагають за отримання послуг у дитсадках, школах, пологових будинках тощо.

Для того, щоб створити для учасників та учасниць, що приїхали до Києва, настрій творчості та атмосферу вільного змагання ідей, 9 листопада всі запрошені отримали можливість послухати презентації визнаних експертів з реалізації електронних проектів, розробки інфографіки, просування ідей через соціальні мережі та залучення краудфандингу для забезпечення сталості своїх ідей. Особливо цікавою стала презентація Джуліо Кваджотто з Регіонального бюро ПРООН в Братиславі, який розповів як перетворити онлайн-ідеї на впливові інструменти розвитку соціальних інститутів, бізнесу та змін у суспільстві. Свої відео-привітання для учасників OpenIdeas4UA надіслалипрезидент Transparency International Ukraine Олексій Хмара та менеджер ПРООН з протидії корупції у Чорногорії Марія Новковіч. Вечір закінчився процесом остаточного формування 17 команд та підготовкою до раннього старту.

З ранку 10 листопада всі команди перемістилися у гості до партнерів заходу – компанії-розробника програмного забезпечення Ciklum – на 20 поверх у зал SkyPoint. З самого ранку Джуліо Кваджотто нагадав учасникам та учасницям про принципи успішного прототипування та запропонував розробити або вдосконалити вже існуючу ідею молодіжної інформаційно-комунікаційної кампанії з протидії корупції, присвяченої 9 грудня – Міжнародному дню боротьби проти корупції.

Після такої потужної розминки стартував насичений день інтенсивного програмування, розробки прототипів, напрацювання практичних аспектів майбутніх проектів. Під час розробки ідей конкурсантам допомагали спеціалісти у сфері розробки веб-рішень, юристи, фахівці з проблематики бюджетування та маркетингу і роботи з принципами електронного урядування. Багато волонтерів та експертів були залучені проектом Бібліоміст організації IREX. За 10 годин роботи з перервами тільки-но на каву учасники та учасниці хакатону отримали безліч корисної інформації, встигли подискутувати, домовитися про співпрацю, опрацювати масу ідей та підготувати презентацію для представлення її журі наступного дня.

«Вперше була на хакатоні, тому, відверто кажучи, не очікувала надто багато. А дарма 🙂 – зазначає у своєму блозі Юлія Воробкевич, Координатор бібліотечних інновацій IREX Bibliomist – Тому що завдяки чудовій організації, вдало обраному місцю проведення (20й поверх сучасного бізнес центру… – відчували себе на зльоті прозорих й безбар’єрних ідей :)) та, звичайно, креативній команді учасників захід вийшов надзвичайно цікавий, інноваційний, корисний і пізнавальний.»
На наступний день 11 листопада міжнародне журі, до складу якого увійшли представники ПРООН, компаній Life :), Microsoft, організацій IREX та AIESEC, а також експерти з громадянського суспільства заслухали презентації та прототипи 16 команд. Як не було важно виявити переможців, фахове журі зробило це!

Переможцями стали:
«ПОЇЗДка»: проект спрямований на захист прав споживачів та підвищення якості перевезень пасажирів у поїздах в Україні (Олександр Бондаренко, Олександр Латинцев);
«STUDACTION»: проект який передбачає створення студентського порталу, спрямованого на підвищення прозорості у ВНЗ країни шляхом збору повідомлень від студентів та абітурієнтів та надання платформи для подібних обговорень (Софія-Юлія Сидоренко, Лєнєра Мємєтова, Катерина Калуженина, Євгенія Концева, Іван Лежнев);
«Хабар за свою дитину»: проект, який збирає повідомлення про примушення батьків до дачі хабара у сфері послуг, що надаються дітям (освіта, медичне обслуговування, дозвілля) (Оксана Загородня, Кирило та Олег Животовський).
Номінацію за найкращу ідею молодіжної інформаційної кампанії «Абсурд-хабар», про яку буде оголошено невдовзі, виграла команда «Чиста Україна» у складі Володимира Лаврука, Романа Вишневського та Дмитра Голія, які планують долучити до кампанії соціально відповідальні інтернет-магазини країни.

Окрім отримання міні-грантів на реалізацію своїх ідей, команди-призери отримали призи від партнерів – смартфони від компанії Life 🙂 та ноутбуки Dell Inspiron від компанії Dell.

Підбиваючи підсумки трьохденного марафону програмування та створення прототипів електронних проектів, заступник директора ПРООН В Україні, Єлена Панова, підкреслила: «Зміни у суспільстві – повільний, але абсолютно необхідний процес. Щоб змінити відношення, менталітет та правила гри, за якими побудовано суспільство,потрібні роки. Незважаючи на це, ми віримо у тих, хто змінює життя України кожен день: вимагаючи прозорості у наданні послуг, відмовляючись платити хабарі, отримуючи доступ до відкритих даних, та використовуючи ці можливості для розвитку демократії. Партнерство «Відкритий уряд» – всього лише інструмент. Це рамки, котрі без наповнення ідеями та діяльністю так і залишаться планами, звітами, цифрами. Оживити цю ініціативу, наповнити її діями – завдання кожного з нас».

http://nc.gov.ua/news/index.php?ID=632

Previous articleАнонс: Громадська оцінка національної екологічної політики Громадське обговорення
Next articleРеформа, з якою Україна запізнюється на 20 років